Karın Germe Riskli Bir Ameliyat Mı?

karın germe risklimi_4Karın germe ameliyatları işin ehline yaptırıldığı zaman yani bu konuyla uğraşan bir plastik cerrah tarafından yaptırıldığı zaman riski normal bir ameliyatın üzerinde bir riski yoktur.

Karın Germe Riskli Bir Ameliyat Mı?

Bundan dolayı karın germe ameliyatları, ameliyat öncesinde ciddi bir değerlendirme gerektirir.

Hastanın geçirmiş olduğu karın içi ameliyatlar, karın bölgesinden yapılan laparoskopik işlemler, karında herhangi bir meydana gelen infeksiyöz hadiseler, iltihabi olaylar geçirilmiş ise bu hastalarda ileri tetkikler yapılması gereklidir.

Karında herhangi bir fıtık meydana gelmiş ise doğuştan da olabilir sonradan da kazanılmış olabilir.

karın germe risklimisirBu fıtıkla ilgili ultrasonografik veya tomografik değerlendirme yapmak gereklidir. Gerekli tedbirlerin alınması durumunda karın germe ameliyatları yüksek riskli ameliyatlar kategorisine girmez.

Ancak bu işlemi yaptırdığımız zaman gerçekten ameliyat öncesinde ve sonrasında uymamız gereken ciddi kurallarımız var. Eğer sigara içici bir hastamız ise en az üç hafta öncesinden sigarayı kesmek, ameliyattan 4 hafta sonrasına kadar da iyileşene kadar sigarayı içmemeye devam etmek gerekir.

Ameliyat döneminde ameliyattan hemen sonra ondan sonraki iki haftalık süreçte bol miktarda sıvı alımı vücut dengesini yerine gelmesini sağlamaktadır.

Karın içindeki gerginliğin gitmesi amacıyla ameliyat sonrasında bir korse uygulaması yapmaktayız.

karın germe risklimi_5Bu korseyi genellikle üç hafta ile altı hafta arasında tutabilmekteyiz. Hastamızın ek bir patolojisi yok ise karın germe ameliyatı gerçekten normal ameliyatın üstünde riski olmayan ameliyatlardır ve rahatlıkla yaptırılabilir.

Buradaki temek nokta şudur. Gerçekten konunun uzmanıyla bu işlemi gerçekleştirmek, uzman kişiyle konuşmak, kendi olan sıkıntılarınızı net olarak doktorunuza ifade etmeniz ve ortak bir çözüm arayışına girmenizdir.

Karın germe ameliyatları kendinizin sosyal olarak daha yüksek seviyeye çıkmanızı, kendinize olan güveninizi sağlamakla birlikte günlük hayatınızda da sarkık olan kısmın gitmesiyle daha güzel elbiseler giymenizi, giydiğinizin size daha fazla yakışmasını sağlayan gerçekten güzel bir rahat ve kolay yapılır bir estetik ameliyattır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın