jinekomasti neden kaynaklanır_4Jinekomasti yani meme büyümesi erkeklerde görülen bir durumdur. Sanıldığı üzere sadece fazla kilolar bu duruma sebep olmaz.

Jinekomasti Neden Kaynaklanır?

Jinekomastiye sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Kullanılan alkol, antidepresan ilaçlar veya kas gelişimi için kullanılan takviye ilaçların uzun süre kullanılması da jinekomastiyi tetiklemektedir.

Aşırı kilo alma da memede yağ birikimi-esine sebep oluğundan meme büyümesi yapmaktadır. Toplumda %65 gibi bir oranda sebebi tam bilinmeyen jinekomastiye sahip hastalar bulunmaktadır.

Bu da az da olsa tehlike içeren bir durumdur. Jinekomastinin sebebinin araştırılması en önce araştırılması gereken bir durumdur. Çünkü başka bir hastalığa sebep olduğu takdirde sadece jinekomastinin tedavisi yeterli olmayabilmektedir.

İlk olarak jinekomastiye sebep olan hastalık veya jinekomasti dışında başka hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Jinekomastiye hastalıkların neden olduğu bilindiği için birçok sağlık taraması gerekmektedir.

Hormon bozukluğu, östrojen artışı, testesteron azlığı, testis tümörleri, tiroid bezi hastalıkları (hipertiroid, guatr), bazı kanser türleri özellikle karaciğer ve böbrek ile ilgili kanser türleri ve kullanılan vücut geliştirme ilaçları gibi sendrom ve ilaçlar jinekomastiye yol açan temel sebeplerdendir.

Jinekomasti farklı şekillerde görülmektedir

jinekomasti neden kaynaklanırBirincisi; kadın memesine benzeyen fakat süt üretmeyen meme bezleri bulunan meme tipidir. Meme bezlerinde artış görülen bir meme tipidir. İkincisi ise yağlı jinekomasti adı verilen bir durumdur.

Bu tip jinekomastide meme bezlerinde artış görünmez ve sadece meme bölgesi yağlanmasında artış olur. Aşırı kilo alma ve alkol kullanımı sonucu oluşan bir jinekomasti tipidir. Son durum da karışık jinekomasti olarak bilinmektedir.

Bu tipte ise her iki durumun birlikte göründüğü jinekomasti türüdür.

Yaş grupları

jinekomasti neden kaynaklanır_5Jinekomasti tedavisi için ortalama 18-25 yaş grubundaki hastalar jinekomasti ameliyatına başvurmaktadır. Jinekomasti ilk olarak ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır ve 18 yaşına kadar iyileşme göstermez ise ameliyata başvurmaktadır.

Ergenlik dönemi sonunda hormonların düzene girmesi ile erkeklerin %30 unda jinekomastinin kendiliğinden iyileşmesi görülmektedir.

Hormonların düzene girmesinden sonra iyileşen veya gerileyen meme büyümesi herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan tamamıyla ortadan kalkabilmektedir. Jinekomastide kendiliğinden gerileme ve iyileşme gerçekleşmiyor ise tek çözüm ameliyattır.

Herhangi spor faaliyetleri, sıkılaşma çabaları bir çözüm yöntemi olmamakla birlikte ameliyat olmadan ve kendiliğinden iyileşme olmadığı sürece jinekomastinin iyileşmesi mümkün değildir.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=OxIVY69XknI&list=PLI1YziyL8SdaJt74nhNt1OpDojZA3BwEq”]

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

2 yorum

Bir cevap yazın