Herkes karın germe ameliyatı geçirebilir mi?

herkes karın germe olurmu_4Karın germe ameliyatları özellikle bayanlar tarafından daha fazla tercih edilen ameliyatlardır. Erkeklerde de uygun koşullarda ve endikasyon ediğimiz gerçekten ihtiyaç durumunda uygulanabilen ameliyatlardır.

Herkes karın germe ameliyatı geçirebilir mi?

Ancak kadınlar hamilelik dönemi geçirdiğinden dolayı karında olan genişle ve onun yeniden geriye dönmesiyle birlikte karındaki, derideki çatlakların giderilmesi ve bu bölgedeki sarkıklıkların giderilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Genel olarak işlemlerin yüzde seksen doksanı kadınlara uygulanmaktadır.

Bu yapılma dönemi olarak ta genellikle kilo alıp verme sonrasında oluşan sarkıklıkların giderilmesi için kullanabileceğimiz bir şey. Bunun yanında özellikle kırk elli kilo gibi kilo verimlerinden sonra ortaya çıkan sarkıklıkların giderilmesi için karın germe oluşturduğumuz birkaç seans, ameliyatın bir kısmını teşkil etmekte.


Yani bu seanslardan bir tanesini karın germe oluşturmaktadır. Bunun dışında hamilelik dönemi dışında hamileliklerimizi tamamladıktan sonra olabileceğimiz bir ameliyattır.


Hastalarımız, tekrar hamile kalır mıyım diye soru sorarlar bize.

herkes karın germe ameliyatı yaptırırmıİdeali, hastaların hamileliklerini tamamladıktan sonra bu ameliyatı olmasıdır. Hamilelik geçirmesini istemeyiz biz hastanın.

Çünkü oradaki deriyi gerginleştirdiğimizden dolayı o gergin olan derinin yeniden genişlemesiyle çatlakların yeniden oluşması söz konusu olacaktır. Bundan dolayı hastamızın geçirmiş olduğu ameliyattan sonra halime kalmamasını öğütleriz veya hamileliklerini bitirdikten sonra bu ameliyatı yapmayı tercih ederiz.

Ancak daha ekstrem durumlarda dediğim gibi ciddi kilo alıp verimlerinde veya derinin olan bazı rahatsızlıklarında derini sarkmasının daha kolay olduğu bazı rahatsızlık dilimlerinde hastamızın bu sarkıklıktan şikayetçi olması durumunda da mini karın germe ameliyatı uygulanır ve hastamızın daha rahat hamile kalması sağlanabilir.

Tabi bunlara kararı uzman kişilerle görüşerek sizin ihtiyacınız olan ameliyatın planlanmasıyla vermek gerekir.

herkes karın germe olurmu_5Kararı tek başınıza vermek doğru değildir. Gerçekten bu işin uzmanıyla görüşerek size bir mini karın germe mi, normal karın germe mi veya hamilelik geçirecekseniz hamilelik sonrasına erteleme mi daha uygun buna karar vermeniz mümkün olacaktır.

Bu açıdan uzman kişiyle görüşerek şuanda olan şikayetlerinizin ortadan kalkması için size tam uygun operasyonun yapılmasına karar vermek en uygun çözüm yolu olacaktır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın