kilolu kişilere liposuction yapılırmı_4Aşırı kilolu dediğimiz morbid obezite olarak tarif ettiğimiz kişilere liposuctionlı yöntemlerle zayıflatma sağlamak bilimsel olarak doğru değildir.

Kilolu Kişilere Zayıflamak Amacıyla Liposuction Yapılır mı?

Bunun nedeni şöyle açıklanabilir; bu kişilerin tüm vücudunda yaygın olarak bir yağ birikimi söz konusudur ve bu yağ birikimi özellikle aşırı yemekten kaynaklanabilir, vücuttaki metabolizma aldığından kaynaklanabilir, bu kişilerde etyoloji dediğimiz temel nedeni yönelik bir çözüm ortaya koymamaktadır bu ameliyatlar.


Vücuttan eksiltilecek bu yağ dokusu hastanın yeme alışkanlıklarını hayat tarzını değiştirmediği takdirde çok kısa sürede geri gelecektir.


Özellikle dünyada güvenli olarak kabul edilen Liposuction sınırları vücut ağırlığının yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde yapılan ameliyatlardır.

aşırı kilolu kişilere liposuctionYani 100 kiloluk bir hastada maksimum olarak 5 litrelik yağ çekilmesi öngörmektedir. Ancak 15 20 litre gibi yüksek bölümlerde yapılan Liposuction la çok genişmiş merkezlerde özel takip kriterleri ile dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapılabilmektedir.

Ancak çok özel hasta grubuna bunlar uygulanmaktadır. Vücudunda metabolizma yavaşlığı olan, çeşitli hastalıklara bağlı kilo veremeyen, mide küçültme ameliyatları gibi ameliyatları giremeyen insanlara özel koşullarda bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Bunlar sıradan ameliyatlar değillerdir.

kilolu kişilere liposuction yapılırmı_5Standart koşullarda bakıldığı zaman yeni alışkanlıklarını değiştirerek, diyet yaparak, eğer diyet yapılamıyorsa ve koşulları uygunsa mide küçültme veya gastrik bypass dediğimiz özel ameliyatlarla öncelikli zayıflama yoluna gitmesi gerekir.

Bu tip hastalara Liposuction la buna bel bağlayarak bu yöntemlerle yüksek volümlerde Liposuction yaptırarak bunlardan kurtulma yoluna gitmek çok değişik hayati tehlikeleri varılabilecek sonuçlara yol açabilmektedir.

Bundan dolayı burada bir bilimsel yol izlenir ise şayet öncelikli olarak kişilerin kilo vermesi ve aşırı kilodan öncelikli kurtulması, normal kilonun biraz üzerine düşmesi ve bu şekilde bölgesel yağ birikimlerinin alınması hen sonucunu daha iyi olmasını hem de hayatı riskleri ortadan kaldıracaktır.

Bu nedenle uzun vadeli bakıldığı zaman öncelikli olarak bu aşırı kilolu kişilere tavsiyem hayat standartlarını, yaşam tarzlarını değiştirmeleri, öncelikle diyetle kilo vermelerine sağlanmasıdır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın