[yasr_visitor_votes size=”large”]

Fibroblast Lift

Fibrocell nedir

Vücuttan alınan cilt dokusundan elde edilen fibroblast adı verilen hücrelerin laboratuvar ortamlarında çoğaltılarak vücuda geri verilmesi işlemine fibrocell denmektedir. Çoğaltılan ve vücuda geri verilen hücrelere “Fibroblast Hücreleri” denir.

Fibroblast hücrelerinin işlevleri nelerdir

fibrolast liftCilde destek veren ve cildin iskeletini oluşturan cilt altı bağ dokusunun ana elemanları kollojen lifleridir. Vücudumuzda 19 ayrı kollejen tipi bulunmaktadır. Her kollojen tipi bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Kollojenler vücuttaki dokuların hammadesini oluşturmaktadır. Kollojen lifleri kemik iliğinden gelişen fibroblast hücreleri tarafından sentezlenmektedir.

Genç ve sağlıklı vücutta , yıpranmış ve yaşlanmış olan kollojen lifleri yıkılmaktadır. Fibroblast hücreleri bu sırada yeni lifler sentezler. Özellikle vücudumuzdaki yaralarda fibroblast hücreleri tarafından oluşturulan kollojen lifler sayesinde eksik dokular tamamlanmaktadır. Ve yara iyileşir.

Fibrocellin yaşlanma karşıtı etkileri nelerdir

Vücuttan alınan dokular ile laboratuvarlarda fibroblast hücreleri üretilip çoğaltılmaktadır. Çoğaltılan hücre miktarı istenilen oranda olabilir. Ve kişiye özgü ve sağlıklı fibroblast hücresi elde etmek mümkündür. Bu sağlıklı ve oldukça genç fibroblast hücreleri vücutta istenilen dokuya aktarılabilmektedir. Bu aktarmanın en önemli etkisi ise fibroblast hücrelerinin hızla yeni kollojen lifleri sentezleyerek, dokuda bulunan eski ve yaşlı kollojenlerin yıkımını sağlamaktır. Ve yeni kollojen miktarını,kalitesin, belirgin bir şekilde artırmasıdır.

Kollojen miktarının artması vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Kollojen miktarının artması ile vücuttaki zor ve büyük yaraların hızla lif sentezi sayesinde iyileşmesi, eklem hasarlarında kıkırdak dokunun yenilenmesini sağlaması, oluşan kemik hastalıklarının desteklenmesi daha kolay olmaktadır. Ayrıca yüz, dekolte ve el üzerindeki cildin canlanması, esneklik artışı ve bu sayede oluşmuş ve oluşacak kırışıklıkların azaltılması gibi etkiler sağlanabilmektedir.

Yaşlanma ile meydana gelen değişimler nelerdir

Kişi yaşlandıkça yaşlanan hücrelerin yerine yenisinin oluşturulması şeklindeki hücre döngüsü oldukça yavaşlar.Aynı şekilde yaşlanan fibroblast hücrelerinin yerine yenisi az miktarda ve geç geldiği için yaşlanmış olan fibroblast hücreleri görev yapmaya yavaş da olsa devam ederler. Bu yüzden kollojen lif sentezinde vekalitesinde oldukça belirgin azalma görülür. Ve bulunduğu yere göre ciltte kırışıklık, cansızlık, yaşlanma, kemiklerde erime, kıkırdak dokularda aşınma gibi birtakım problemler ortaya çıkar. Özellikle de yüzdeki kollojen lif sentezinin azalması ve bozulması, cilt esnekliğinde kayıp, sarkmalar, gevşemeler, derin kırışıklıklar, cansızlık ve yaşlanma olarak ortaya çıkmaktadır.

Fibrocell kimlere uygulanır

İyileşmeye direnç gösteren yaraları atonik yaraları, ülseri olan hastalarda fibrocell kök hücre tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca ileri derecede eklem dejenerasyonu kişilerde de bu tedavi etkilidir. Yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıklar, dekolte yüz el bölgelerindeki cilt problemlerinin tedavisinde fibrocell büyük rol oynamaktadır.

Fibrocell nasıl uygulanmaktadır

Bu tedavide lokal anestezi kullanılmaktadır. İz kalmayacak şekilde hastanın kulak arkası ya da koliç yüzünden 1cm’lik cilt parçası alınır. Bu cilt parçası laboratuvara nakledilmek üzere steril kaba konur. Yine hastadan ortalama 4 tüp kan alınır ve bu kanlar da steril biçimde laboratuvara gönderilir. Doku laboratuvarında hastanın kanından ayrıştırılan plazma kısmı ile besiyerleri oluşturulur. Hastadan alınan cilt parçası bu oluşturulan besiyerlerine konularak fibroblast hücrelerinin çoğalması sağlanır. Hastaya aktarılacak miktarda fibroblast hücresinin üretilmesi için ortalama 3 hafta zaman gerekmektedir. 3 haftanın sonunda yaklaşık olarak 20-40 milyon kadar sağlıklı ve genç fibroblast hücresi elde edilebilmektedir. Bu hücreler hastaya enjekte edilmek üzere sıvı hale getirilerek hastanın yüz, el üstü ya da dekolte bölgesine hücre aktarımı yapılır. Etkin ve yeterli bir tedavi için bu hücre aktarımı 3 hafta aralıklarla 3 kez tekrarlanır. Bu tekrarlarda hastadan tekrar cilt örneği alınmaz. Tedavinin başlangıcında alınan cilt örneği yeterli olmaktadır.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

Bir cevap yazın