Estetik ameliyatla kepçe kulakları tamamen düzeltmek mümkün mü?

estetik ameliyat_4
Kepçe kulak ameliyatı
ile kepçe kulakların düzeltilmesi mümkündür. Ancak kepçe kulağın hepsi aynı kategoride değerlendirilmez.

Değişik düzeyde kepçe kulaklarda farklı şekil bozuklukları vardır. Şekil bozukluklarının düzeyine göre kepçe kulak farklı kategorilerde değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Özellikle farklı düzeyde şekil bozuklukları olan kulaklarda düzeltme tama yakın olmakla birlikte tam olarak düzeltilmesi mümkün olmayan çeşitlerde vardır. Ancak bunlar yüzde bir den daha azdır.


Kepçe kulak ameliyatı yüzde doksan dokuzu tamamıyla düzeltilebilir. Kişinin sağlıklı bir kulak yapısına sahip olması sağlanabilir.


Bu ne şekilde yapılmaktadır?

Kulaklarda normal doğumestetik ameliyatıla birlikte çeşitli kıvrımlar ortaya çıkar. Dış kulak kıvrımı, iç kulak kıvrımı ve konka dediğimiz kulağımızın içindeki boş olan kısımdaki bölgenin kıvrımlaşması yaş ile birlikte tamamıyla kendini belli eder.

Bu özellikle dört beş yaşına kadar kulağın gelişimi tamamlanır. Bu gelişim derinin içindeki kıkırdaktan kaynaklanan gelişimdir. Kıkırdağın yapılanması ve formasyonu adını verdiğimiz kulağın olgunlaşması söz konusudur.

Bazı durumlarda bu olgunlaşma belli bir aşamada durur ve kulağın bazı bölümlerinde kıvrımlaşma ortaya çıkmaz. Bu kıvrımlaşma ortaya çıkmayınca kulakların dış kıvrımları oluşmaz ve düzlük ortaya çıkar.

Kulak dışarıya doğru kepçeleşme eğilimine doğru gider. Bu şekilde ortaya çıkan
kepçe kulak
larda biz bu oluşmayan kıvrımları özel dikişlerle yeniden oluşturuyoruz ve bu kıvrımları oluşturmayla birlikte kulakların vücuda yaklaşmasını sağlıyoruz. Özellikle yaptığımız işlemle birlikte her iki kulağın birbirine yüzde yüz benzemesini beklemiyoruz.

Çünkü neden şudur;

estetik ameliyat_5Normal insanlarda da tamamıyla birbirinin kulak simetrisi aynı değildir. İki kulağa karşıdan baktığımız zaman aynı anda görmemiz mümkün değildir. İki kulağı aynı anda göremediğimiz için yandan görüyormuş gibi iki kulağın da ayrıntılarını karşılaştırmamız mümkün olmamaktadır.

Biz bile bunları karşılaştırırken ikisinin fotoğrafını çekerek yan yana koyarak görebiliyoruz bunları aynı anda. Bundan dolayı kişiler endişe etmemelidirler. Kulakların vücuda yaklaşması ve birbirine yüzde doksan dan fazla oranda benzemesi bu işlemin kökünden hallolması için temel altın anahtardır bizim elimizdeki. Ve bu şekilde yapılan uzmanı tarafından usulüne uygun şekilde yapılan girişimlerde dışarıdan görülebilir bir iz de kalmamaktadır.

Yapılan izlerin, oluşturulan kesilerin hepsi kulak arkasındaki kıvrımlardan gerçekleştirilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın