Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Düzeltilir?

erkekte meme büyümesi_4Günümüzde fast food alışkanlıklarının yaygınlaşmasıyla birlikte karın ve meme bölgesinde yağ birikimlerinin artmasıyla jinekomasti dediğimiz hadiseler daha sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

Jinekomastinin çok büyük çoğunluğu, altta yatan bir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkmaktadır. Yani vücudumuzda bir hastalık olmadan memede büyüme ortaya çıkmaktadır. Bunu da tespit edebilmek için özellikle bazı testler yaptırmakdayız.

Hormonal incelemeler yaptırmakdayız.


Hastalarımız bize başvurduğu zaman özellikle en önemli sorduğumuz sorular bir ilaç kullanımının olup olmadığı, vücut geliştirme yapılıp yapılmadığı, vücut geliştirme esnasında destekleyici protein tozlarının ve değişik hapların, ilaçların, hormonların kullanılıp kullanılmadığıdır.


Bunların kullanılması ile birlikte göğüslerde meme büyümesi sıkılıkla izlenebilmektedir.

jinekomasti nedirBazı antidepresan ilaçları, bazı mide ilaçlarının uzun süreli kullanılması da jinekomastiye neden olan diğer sebeplerdir.

Bunun dışında özellikle dediğim gibi yeme alışkanlıklarının kötü olmasıyla birlikte meme bölgesindeki yağ hacminin artışı ile erkekte meme büyümesi ortaya çıkabilmektedir. Yağ ağırlıklı olan jinekomastilerde biz hiçbir kesi yapmadan bunların düzeltilmesi yoluna gidiyoruz.

Özellikle ultrasonik liposuction dediğimiz vaser liposuction da iki milimetrelik bir delikten girerek buradaki yağın eritilmesi ve vücudun dışına çıkarılması ile buradaki derininde sıkılaşmasını da bu cihazlar sağlamakta.

Tamamıyla doğal memesini ve olması gereken görüntüye bu kişiler ulaşabilmektedir.erkekte meme büyümesi_5

Bunun yanında altta yatan ciddi hastalıklara bağlı meme büyümeleri vardır. Ama yüzde birden daha az bir şekilde bunlar karşımıza çıkabilmektedir.

Bazı testis tümörleri karaciğer bozuklukları, karaciğerden kaynaklı bazı tümörler, böbrek üstü bezi tümörleri gibi hormon üreten tümörlerde gerçek manada meme büyümesi ortaya çıkarabilmektedir.

Tabii ki uzman bir kişi tarafından değerlendirmek ve bunların araştırması çok önem arz etmektedir. Tedavisi mümkün olan durumlarda uzman kişiler tarafından hastayla hekimin iletişimi sonucu bu tip rahatsızlıklar çözülebilmektedir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın