Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

erkeklerde meme küçültme_4Uygun teknikle yapılan erkekte meme büyümesi ameliyatı (Latincedeki ismi jinekomasti) bu ameliyatı uygun ehil ellerin yapması durumunda gerçekten gözle görülür bir iz kalması mümkün değil.

Ameliyat iki farklı şekilde yapılabilir. Eğer yağ dokusundan baskın bir jinekomasti var ise kişide o zaman bu yağ dokusnu azaltmaya yönelik liposuction işlemi uygulanıyor.

Liposuction, iki milimetrelik değilklerden vücudun derinin altına girilerek özel cihazlar ve vakumlar vasıtasıyla oradaki yağın oradan uzaklaştırılması ameliyatına verilen isimdir.


Liposuction ile yapılan işlemlerde gözle görülür bir iz kesinlikle kalmıyor.


Ancak bu işlemin çok uygun şekilde ehil ellerle yapılması gerekir.

jinekomastide iz kalırmıUygun lekilde yapılmadığı taktirde ondilasyon dediğimiz dalgalanmalar, girintiler çıkıntılar meydana gelebilir.

Bunun dışında ikinci bir yöntem olan cerrahi kesiyle yapılan yöntem var. Bu da eğer meme dokusundan ağırlıklı meme büyümesi söz konusu ise o zaman bu bölge liposuction ile dışarıya doğru alınamıyor, o zaman üç dört santimlik bir bölgen kesilerek giriliyor.

Buda meme ucumuzun koyu olan kısmının genellikle alt kısmından 3 santimlik bir kesi yapılarak giriliyor.

O bölgedeki fazla meme dokusu çıkartılıyor.

erkeklerde meme küçültme_5Daha sonra bu bölge usulüne uygun olarak kapatılıyor. Deri içerden gizli dikiş şeklinde dikiliyor. İz kalma hadisesi kişinin kendi vücudunun iyileşmesi ile ilgili bir olay. Ancak erkek göğsünde kıllı bir yapı olduğundan dolayı bu bölgedeki tüylenmeler burada ortaya çıkabilecek tüm izleri kamufle ediyor.

Ancak dediğim gibi iz sadece ve sadece koyu olan bölgenin altında iki üç santimlik kısımda olabilir. Hastaların büyük bir kısmında tamamıyla ortadan kalkıyor.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın