Erkeklerde Meme Büyümesinin Tek Çözümü Ameliyat mı?

erkekte meme büyümesi_4Jinekomasti, çok değişik faktörlerden ortaya çıkabilmektedir. Ancak bizim çok sıklıkla yüzde 90ın üzerinde oranda gördüğümüz meme büyümesinin nedeni yağ dokusunun aşırı hipertrofisi adını verdiğimiz yağ dokusunun büyümesi ve orada birikmesiyle ortaya çıkar.


Bunun yanında meme dokusunun büyümesiyle gerçek jinekomasti dediğimiz durum ortay çıkar.


Bunun tıp dilindeki karşılığı jinekomastidir.

jinekomasti tek çözümü ameliyatmıMasti meme, jineko da erkekte olan meme büyümesini açıklamaktadır. Erkeklerde meme büyümesinin hormonal sebepleri, iç organlardaki hastalıklara bağlı olan sebepleri, alınan ilaçlara bağlı olarak memelerde büyümelerin ortaya çıkmasının yanında bunlar dediğim gibi yüzde beşin altında oranda meme büyümesine sebep olmaktadır.

Esas en fazla gördüğümüz herhangi bir nedene bağlı olmaksızın memelerde ortaya çıkan büyüme halidir.

Eğer erkekteki meme büyümesi yağ dokusu artışıyla kaynaklanan bir büyüme ise yapılacak diyetle, sporla bu yağ dokusunun inceltilmesi mümkün olabilir. Ancak meme büyümesin de evreleri var. İleri derecede büyümüş bir memenin sporla ve diyetle küçülmesi mümkün olmamakta.

Bu takdirde hastamız, ameliyat dışında bir çözüme ulaşamaz. Bunun dışında gerçek meme büyümesi dediğimiz memedeki dokunun büyümesi yağda bir büyüme yok meme dokusunun büyümesiyle ilerleyen bir jinekomasti yani erkekte meme büyümesi hadisesinde ise hasta ameliyattan başka hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamaz ve bunun tedavisi mümkün olamaz.

Bu durumda jinekomastide tedavi durumları çok farklı, en sıkı uyguladığımız yöntem;

erkekte meme büyümesi_5eğer yağ artışıyla seyreden bir meme büyümesi ise liposuction yöntemi ile o yağın oradan çekilmesi. Liposuction demek yağ hücrelerinin içeriye gönderilen uygun bir kanül dediğimiz özel bir boru vasıtasıyla dışarıya çekilmesidir.

Liposuctionla çok büyük oranda jinekomasti ameliyatları çözülmekte ve burada herhangi bir iz kalmıyor çünkü 2 mm lik bir delikten girerek oradaki tüm yağı boşaltabiliyoruz. Ancak gerçek meme büyümesi varsa o zaman ameliyatla girerek memenin altından kesip o dokunun dışarıya çıkarılması gerekir.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim; tüm meme büyümesi hadiseleri basit operasyonlarla çok hızlı bir şekilde çözülebilir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın