El Gençleştirme

[Toplam: 3 Ortalama: 5]

El Gençleştirme

Ciltte oluşan zayıflama ve gevşemeye bir de yıllarca güneş ışınlarına ve olumsuz etkilere sürekli maruz kalan el derisinde oluşan yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri denilen renkli lekeler eklenmektedir.

Eskiden yüz ve vücut estetiği yaptırmış hastalar da eller yaşı belli etmekte idi. El gençleştirme ameliyatı ile bu sorunda giderilmiş olmaktadır.

Oluşan bu lekeler ve kırışıp sarkan deri Lazer ile yenilenmekte, gevşeme ve sarkmaya neden olan doku azalması da vücuttan alınan doku hücreleri ile yeniden beslenerek el cildinin tekrar eski dolgun ve gergin görünümüne kavuşması sağlanmaktadır.

El Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal soyma: Retin A veya glikolik asit yani meyve asitleri içeren losyonlar veya kremler eller üzerine doktor kontrolünde seanslar halinde uygulanır. Bu tedavide eller üzerine asit uygulanır ve soyma işlemi yapılır. Bu tedavi tek seansta oluğu kadar aralıklı seanslarla yavaş yavaş da yapılabilir.

Daha sonra verilen krem ve losyonlarla tedaviye devam edilir. Ancak bu asit uygulama sadece cildi biraz gençleştirir fakat erimiş dokuları etkilemediği için ellerdeki kemikli görüntü tam düzelmez. Bunun için gereken hastalara doku enjeksiyonu yapılır.

Sklero terapi: Eller üzerinde belirgin olan damarlar mavi renkleri ile yaşlı görünüme neden olmaktadırlar. Bunlar çok ince iğnelerle damar içine girilerek kapatıcı ilaçlarla damarlar kapatılır ve bu görünüm düzeltilir.

Mikrodermabrazyon: Mekanik olarak yüzeysel el cildi soyularak bulunan leke ve kırışıklıklar giderilir. Lazer ile benzer özellikler taşır. Lokal anestezi ile yapılır.

CO2 veya Erbium Lazer: Karbondioksit veya erbium lazerleri ile el cildi üzerinde bulunan lekeler kesin olarak giderilir. Lokal anestezi ile yapılır.

Doku Takviyesi: Ellerdeki cilt ve cilt altı yağ dokusu yaşlanmaya bağlı olarak azalmış gevşemiş ve derinin dolgunluğu kaybolmuştur. Sonuç olarak el sırtında damarlar belirginleşmiş ve kemikleri daha belirgin hale gelmiştir. Oluşmuş olan yaşlılık lekeleri lazer ile temizlendikten sonra vücudun çeşitli yerlerinden alınan yağ hücreleri eller üzerine cilt altına verilir. Buraya konulan yağ hücrelerinin bir kısmı yüzde 60-70 i doğal eleme ile eriyerek kaybolur.

6-8 aylık aralarla 2-4 seans kadar tekrarlanarak bunların kalıcı olarak burada yerleşmeleri sağlanmış olur. İyi bir sonuç için yağ hücresi nakli hemen hemen tüm hastalara uygulanmalıdır.

El Gençleştirme Nasıl Yapılır ve İyileşme Süresi Ne Kadardır?

El Gençleştirme lokal veya genel anestezi ile yapılmakta, hastanede kalmayı gerektirmemektedir. Hasta ellerini ameliyat sonrası hemen kullanabilir, tam iyileşme 7-10 gün kadar sürmektedir.

Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Nous écrivons à propos de nos patients.

3 yorum

 • Ayşegül

  Yaşım çok ileri olmamasına rağmen ellerimde fazlaca bir buruşukluk ve kırışıklık mevcut. Bunun nedenini öğrenmek ve gereği ne ise yapmak istiyorum. Bu durumdan oldukça rahatsızım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • hasan

  merhaba ben 62 yaşındayım ellerimde yaştan dolayı buruşukluklar oluştu tabiki bunlar yüzüm de mevcut ama öncelikli olarak ellerimdekiler daha önemli. Bu el gençleştirme estetiği ile ellerimdeki buruşukluklardan kurtulabilir miyim. Yüzüme estetik yaptırmaktan korkuyorum onun için ellerim öncelikli. Bu hususta bilgi edinmek istiyorum doktor bey

  • Doç. Dr. Erdem Güven

   hasan bey el gençleştirme ve diğer estetik bilgilerini size gönderdik. Bize telefonla ulaşır yada iletişim bilgilerinizi gönderirseniz sizi arar daha detaylı bilgilendirme fırsatımız olur. Teşekkürler

Bir cevap yazın