5 Adımda meme büyütme ameliyatı

1. Meme Büyütme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme estetiği, genel anlamda estetik ameliyatlarda en çok yapılan estetik operasyondur. Bu estetik operasyonda genellikle estetik kaygılar ve kozmetik kaygılar ön plana çıktığı gibi, zorunluluk ve sağlık açısından risk oluşması nedeniyle de göğüs büyütme operasyonları da yapılmaktadır. Meme içerisinde yerleştirilen silikon protezler sayesinde güvenli bir şekilde ve sorunsuz bir şekilde meme  büyütme işlemi sağlanmaktadır.

Sarkma yapan bir meme ve meme kanseri nedeniyle alınmış olan memeye yapılan müdahaleler farklı olmaktadır. Özellikle kilo alımı sonrasında sarkan göğüsler nedeniyle estetik kaygı yapan ve özgüven kaybı yaşayan kadınların çok kez vaser liposuction işlemi ile birlikte sağlık açısından meme yağ dokusunu küçültmektedir. Bu küçültme işlemi sırasında da ses dalgaları kullanılmaktadır ve herhangi bir risk olmadığı ve cerrahi işlem uygulanmadığı için rahatlıkla taburcu olunmaktadır. Meme kanseri nedeniyle göğüs kaybı yaşayan kadınların genel olarak yaptırdığı işlem ise göğüs büyütme olmaktadır. Sarkan bir memeye meme büyütme işlemi yapılması hiç doğru olmadığı gibi oldukça da sağlıksız bir işlem olmaktadır.

2. Göğüs Protezleri Nelerdir?

Meme büyütme estetiği ameliyatlarında kullanılan genel bir protez olan silikon protezler, farklı şekilde sınıflandırılmaktadır ancak hepsi silikon maddesinden yapılmaktadır. Dolgu maddesine göre, şekillerine göre ve dış tabakasına göre ayrılabilirler. İçindeki dolgu maddelerine göre sınıflandırılırsa meme onarımı adına kullanılan genel protezler silikon jel dolgulu (katı), serum fizyolojik dolgulu (tuzlu su) ve her ikisini içeren protezler şeklinde olmaktadır. Dış yüzeyleri de pürüzlü veya düz bir şekilde olabilen protezler de vardır.

Şekillerine göre değişiklik gösteren protezler, farklı istekler ve farklı amaçlar için de değişmektedir. Bu nedenle farklı şekilleri bulunan silikon protezler de bulunmaktadır. Anatomik, yuvarlak ve asimetrik şekillerde olabilmektedir. Anatomik genel olarak su damlası şeklinde olan protezlere denmektedir. Bu protez şekilleri meme onarımı sırasında boy kilo oranına göre, göğüs kafesi ve omuz genişliğine göre değişmektedir. Anatomik yani su damlası şeklinde olanlar genelde en tercih edilen protezlerdir çünkü bu tarz protezler gerçeğe ve doğala en yakın görüntüyü vermektedir.

3. Vaser Liposuction Nedir ve Nasıl Yapılır?

Genellikle göğüs büyütme operasyonları yerine kadınlar veya erkekler farklı farklı estetik seçeneklerini de tercih etmektedir. Bunların ilk başında liposuction işlemi gelmektedir. Bu yöntem eskiden beri uygulanan ve cerrahi müdahale ile birlikte ince bir boru vb. şekil ile istenilen bölgeden yağ tabakalarının çekilmesi ve yağların boşaltılması işlemidir. Ancak bu işlem artık eskimiş ve daha yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunların en başında vaser liposuction denilen bir yöntem gelmektedir. Bu yöntem sayesinde ağrısız ve sızısız bir şekilde vaser liposuction işlemi gerçekleştirilir, bu işlemin genel özelliği boru vb bir alete gerek duyulmadan ses frekansları vasıtasıyla yapılan bir yağ çıkartma işlemidir. Daha az şişlik ve morluk ile birlikte daha az sinir hasarı yapılmakta ve yağların sıvılaşması nedeniyle yağlar daha kolay bir şekilde vücuttan alınmaktadır.

4. Karın Gerdirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatları ise karnın olağan şeklinin dışında olması ve özellikle hamilelik durumunda oluşan fazla derinin alınmasıyla yapılan bir müdahaledir. Yine yüksek oranda karnın eski hale gelmesi nedeniyle erkekler ve kadınlar arasında karın germe işlemi oldukça yaygındır.

5. Jinekomasti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Özellikle erkeklerde de meme büyümesi gibi problemler oluşmaktadır. Buna jinekomasti ismi verilmektedir ve bu sorun genel olarak hormonal olarak sıkıntı çeken erkek bireylerinde oluşmaktadır. Jinekomasti gibi sorunların da çözümü oldukça basittir ve estetik müdahalesi yapılmaktadır.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

Bir cevap yazın