4 maddede göğüs büyütme ameliyatı

1. Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüs büyütme, genel olarak silikon implant adı verilen bir nevi protez benzeri yapılar sayesinde yapılan çeşitli ameliyatlara denmektedir. Bazı türlerinde de protezlerle birlikte yağ enjekte edilmesiyle birlikte göğsünden memnun olmayan kişiler için meme büyütme ameliyatları yani istenen boya getirilmesi ameliyatları yapılmaktadır. Her kadın, göğüsün kendisi için estetik açıdan önemli olduğunu bilir ve inanır. Bu nedenle kadınlar için bir simge, bir semboldür. Özellikle eskiden anneliği simgeleyen ve çocukla ilişkisi kurulan göğüs, son 50 yılda özellikle bu estetik unsuru üzerinden daha fazla değerlendirilmeye başlandı. Bu nedenle kadınlar da özellikle son yıllarda göğüs büyütme estetiği sayesinde oldukça fazla sayıda ameliyata girmektedir.

2. Göğüs Büyütme Ameliyatında Estetik Kaygılar

Bu ameliyatlar, genelde estetik cerrahi operasyonu olarak geçmektedir. Kadınların hepsi, güzel bir göğse sahip olmak ister. Bazen memelerin tekinde veya ikisinde birden oluşan kusurlardan ötürü, bazen de hamilelik ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak göğüs kısmının hacmi düşebilir veya normalden büyük bir hal alabilir. Bu tarz durumlara karşı genellikle kadınlar daha diri ve daha dik bir göğüslere sahip olmak adına her yıl pek çok estetik cerrahinin kapısını çalmaktadırlar. Meme büyütme estetiği genel olarak son zamanlarda artması, bu tarz sorunların veya estetik kaygıların kadınlar tarafından artmasına neden olmuştur. Güzel ve estetik bir göğse ulaşmak artık kolay olduğu için, kadınlar çoğunlukla göğüs büyütme yolunu izlemektedir.

Orantılı vücut hatlarına sahip olmak isteyen kadınlar, güzellik algısının da sürekli olarak değiştiği dünyamızda bu isteğini daha da artırmış durumdadır. Tombul ve şişman kadınların sağlıklı ve güzel sayıldığı eski çağlardan, zayıf kadının hastalıklı ve çirkin sayıldığı zamanlardan artık zayıf kadınların güzel sayıldığı bir çağda yaşamaktayız. Orantılı vücut hatlarının oluşturmak için fazla sayıda kadın, özellikle vaser liposuction tekniğini de kullanarak da yağlarından kurtulmaktadır. Bu teknik, ultrasonik enerji sayesinde vücuttaki yağları parçalayarak ve eriterek dışarı çıkarılmasını sağlar. Böylelikle hem klasik liposuction yöntemlerinden daha az riskli ve daha az ağrılı olmaktadır. Özellikle radyasyon içermeyip ses enerjisiyle bu işlem yapılarak çok daha risksiz bir durum oluşturulur. Oldukça güvenli vaser liposuction yöntemi sayesinde pek çok meme onarımı yapan hastalar, bu yönteme de başvurarak özellikle yağ konusunda çözüm bulmaktadır.

3. Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Meme büyütme estetiği, hangi durumlarda yapılacağına dair pek çok kafada soru işareti vardır. Göğüs büyütme estetiği öncelikle her ameliyat gibi risklidir ancak riskleri oldukça azdır. Vücut orantısızlığından, küçük olduğunu düşünen, hamilelik sonrasında oluşan hacim kaybını düzeltmek isteyen, çeşitli durumlar (meme kanseri vb.) yüzünden tekrar meme onarımı yapmak isteyen pek çok kadın, meme büyütme ameliyatları yaptırması çok normaldir. Eskiden yapılan göğüs silikon protezlerin eskimesi ve değiştirilmesi gerektiğinden yapılan ameliyatlar da mevcuttur. Bunlar da genel olarak kozmetik nedenlerle değil tıbbi nedenlerle ameliyata giren kişilerdir.

4. Diğer Bölgelere Uygulanan Estetik Ameliyat Çeşitleri

Karın germe ameliyatları, özellikle hamilelik sonrasında oluşan çatlak veya sarkmalar nedeniyle yapılan bir ameliyattır. Bu karın germe operasyonu genel olarak karnın ön kısmında bulunan fazla yağların ve sarkan derilerin alınmasıyla yapılmaktadır. Böylelikle daha sıkı bir karın duvarına sahip olabilirsiniz. Operasyonlar genellikle 1,5 veya 4 saat arasında değişmektedir ve özellikle estetik kaygılar nedeniyle yapılan ameliyatlarda ameliyata girmeden önce verilen diyetlere harfi harfine uyulması gerekmektedir.

Jinekomasti, erkeklerde normal erkek vücuduna oranla meme büyümesi yaşanmasıdır. Bu sorunlar genellikle ergenlikten çıkışta yaşanmaktadır. Hormonal hassasiyet nedeniyle bu durum oluşmaktadır. Bu sorun jinekomasti olarak adlandırılarak literatüre girmiştir ve pek çok erkek bu durumdan muzdariptir.

size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yazar: Doç. Dr. Erdem Güven
Hastalarımız hakkında yazıyoruz.

2 yorum

  • şebnem

    göğüs büyütme ve jinekomasti için vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Daha doyurucu ve teknik bilgi almakiçin bence doktor beyin videoları kesinlikle izlenmeli ve sayfalara bakılmalı. Burada herşey özet geçilmiş

    • Haklısınız Şebnem hanım, biz sitemizde özellikle çok sayıda video yayınlayarak sitemizi ziyaret edenleri tam manasıyla bilgilendiriyoruz. Sayfalarımızda da göğüs estetiği,göğüs büyütme, göğüs dikleştirme ve meme onarımı ile karın germe vaser liposuction gibi bir çok konuda yeterli bilgi mevcuttur.

Bir cevap yazın